Osoby które planują uruchomić własną działalność często na początku zastanawiają się co robić? jaki biznes otworzyć? co będzie opłacalne?

Od dawna mamy dostęp do internetu a w nim do bezkresnego morza informacji, w którym można „utonąć” od ich nadmiaru. Możemy na nich bazować podczas podejmowania decyzji – jednak pod pewnym warunkiem – że jesteśmy w stanie „filtrować informacje” czyli odróżniać informacje prawdziwe i sprawdzone od tych niezbyt dokładnych, nie zweryfikowanych lub po prostu „wyssanych z palca”. To jednak nie wystarczy.

Twoja wiedza i doświadczenie

Według mnie optymalnie jest szukać źródła pomysłu na Twój przyszły biznes w branży którą znasz, w której obecnie pracujesz lub pracowałeś, w której masz doświadczenie. Możesz też korzystać z rad dobrego znajomego który jest specjalistą w branży i zna ją „od podszewki”. Ważne aby przynajmniej „trochę” znać daną branżę, umieć dostrzec w niej szanse i zagrożenia. Wykonać podstawową diagnozę, która pomoże oszacować potencjalne poziomy przychodów i kosztów, potencjał miejsca jej wykonywania na lokalnym rynku produktów lub usług. Ta wiedza poparta doświadczeniem pomoże Ci uniknąć wielu pułapek i błędów, o których ktoś kto nie zna branży nie zdaje sobie wogóle sprawy.

Dlaczego ta wiedza jest tak ważna?

Bo musisz zdawać sobie sprawę z szans i zagrożeń towarzyszących danej branży. musisz wiedzieć na co zwracać uwagę w rozmowie z kontrahentami, jaki jest rynek dostawców i odbiorców, jakie są perspektywy działania w danej branży zarówno od strony kosztów jak i zysków. Ponadto jeśli chcesz korzystać z już funkcjonującej marki w danej branży, czyli myślisz o wejściu do systemu franczyzowego, powinieneś wiedzieć i móc zweryfikować wszelkie dane jakie udostępnia franczyzobiorca. Weź pod uwagę że wiele firm chcąc zdobyć nowego Partnera do biznesu „nieco” koloryzuje i ubarwia rzeczywistość i potencjalne przychody. Warto zawsze mieć własny pogląd na biznes i własny kalkulator lub najlepiej własny arkusz kalkulacyjny, w którym zapiszesz wszelkie znane dane i wykonasz prognozę budżetu.

Analiza Rynku i Konkurencji

Analiza rynku to kolejny etap w którym należy solidnie „odrobić lekcje” i to nie wyłącznie z pomocą internetu ale także w terenie, czyli w miejscu w którym chcesz prowadzić swój biznes. I nie jest ważne czy planujesz mały czy wielki biznes – analiza rynku zawsze jest przydatna. Ponadto warto odwiedzić już działających konkurentów, spojrzeć – oczywiście w miarę możliwości – na usytuowanie ich firmy, posiadane wyposażenie czy też oferowane produkty i usługi oraz ich cennik.

Dzięki temu dowiesz się czy w bezpośrednim otoczeniu istnieją podobne firmy (konkurencja)
i będziesz mógł wstępnie ocenić przewagę ich oferty nad Twoją lub odwrotnie. Ponadto należy zwrócić uwagę na otoczenie jako potencjał zakupowy (oszacować czy w danym miejscu znajdziesz także potencjalnych Klientów na oferowane przez siebie produkty lub usługi.

Dzięki wstępnemu rozpoznaniu możesz ograniczyć ryzyko inwestycji zarówno czasu jak i pieniędzy
w branżę obarczoną dużą konkurencyjnością wewnętrzną lub niewielką liczbą potencjalnych Klientów. Dzięki temu być może zauważysz też niszę na rynku i będziesz mógł już na początku skorygować strategię i plan dotyczący planowanej działalności.

Jeśli planujesz działalność opartą na systemie franczyzowym warto jest odwiedzić obecnych franczyzobiorców. O ich dane możesz poprosić franczyzodawcę lub sprawdzić czy nie ma ich na oficjalnej stronie internetowej wybranego systemu franczyzowego. Dzięki spotkaniom z obecnymi uczestnikami systemu franczyzowego i rozmowom możesz uzyskać wiele niezbędnych informacji, które pozwolą Ci podjąć racjonalną decyzję.

Własny szyld czy „cudze” logo? Franczyza?

Obraz autorstwa macrovector na Freepik

Ktoś może zapytać: jak to? mam super pomysł na biznes, więc dlaczego mam realizować go pod czyimś nadzorem? Chcę być sam sobie Panem, Żeglarzem i Okrętem.

I wszystko dobrze, ale mi chodzi o perspektywę, przyszłość i gwarancję zaistnienia i utrzymania firmy na rynku.

Jeśli na przykład uruchamiasz własny sklep spożywczy o nazwie np. „U Bartka” lub „Spożywczak” to cała organizacja i realizacja pomysłu leży po Twojej stronie. Musisz wykonać adaptację pomieszczenia, zakupić wymagane i odpowiednie wyposażenie, dostosować lokal do wymogów i przepisów. Potem uzyskać konieczne zezwolenia, zamówić projekt i wykonanie reklamy zewnętrznej i wewnętrznej sklepu, przeprowadzić rekrutacje i szkolenie pracowników. Następnie wybrać i kupić wyposażenie informatyczne sklepu, a na koniec wynegocjować warunki handlowe w hurtowniach i u dostawców, których sam musisz pozyskać. Aby to zrobić trzeba mieć trzy rzeczy: wiedzę, czas (którego często zwłaszcza na starcie biznesu brakuje) i duże zasoby finansowe (działając bowiem jako samodzielna organizacja nie otrzymasz tak dużych rabatów jak np. sieć sklepów).

Jeśli zdecydujesz że nie warto wywarzać już otwartych drzwi i warto rozważyć przystąpienie do już istniejącej sieci zrzeszającej sklepy spożywcze, prawdopodobnie otrzymasz pakiet gotowych warunków współpracy w tym warunki handlowe, reklamy, standardy wyposażenia i ułożenia produktów oraz obsługi Klientów, wybrany system informatyczny i zalecane wyposażenie a także wyróżniające się, jednolite dla wszystkich sklepów sieci logo (nazwa, znak firmowy), które wyróżni Twój sklep spośród innych oraz własną, najczęściej nieco tańszą linię produktów sieci dla Klienta.

Jakie zatem są podstawowe różnice? :

  • lokalizacja sklepu (szukamy sami lub pomaga nam partner),
  • nazwa własna i logotyp,
  • wizualizacja sklepu i merchandising – czyli to na co na pewno zwrócą uwagę Klienci,
  • koszty marketingu i akcji promocyjnych,
  • ceny zakupu produktów i logistyka dostaw,
  • szkolenie personelu,

… i wiele , wiele innych.

Wszystko co będzie wymagało przygotowania będzie generowało koszty i wymagało nakładu czasu. Zatem lepiej moim zdaniem czasami zapłacić za to aby ktoś kto zna wszystkie aspekty poprowadził Cię praktycznie „za rękę” i pomógł możliwie szybko uruchomić sklep, niż tracić czas i pieniądze na „odkrywanie szlaków” którymi inni chodzą już pewnym krokiem 🙂

Podsumowując

Jeśli zamierzasz zacząć przygodę z biznesem sporządź sobie jego plan zarówno opisując co chcesz robić jak również ile ma to kosztować, bazując na wiedzy własnej ale także osób i firm które już teraz tę branżę tworzą lub wiedzą o niej więcej niż Ty. Zastanów się czy wybrany biznes lepiej i łatwiej będzie Ci realizować w pojedynkę czy w grupie przedsiębiorców? Niszowe pomysły dają większe szanse powodzenia, ale też generują wyższe koszty początkowe i charakteryzują się zazwyczaj na początku mniejszą liczbą potencjalnych zainteresowanych Klientów, co oczywiście można rekompensować ceną usługi lub produktu, ale należy pamiętać o tym by we wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Potrzebujesz wsparcia?

Jeśli jesteś na etapie planowania własnej firmy lub sklepu, chciałbyś o coś zapytać, potrzebujesz konsultacji – napisz do mnie lub zarezerwuj bezpłatne e-spotkanie ze mną, na którym poznamy się, omówimy Twoje potrzeby w celu przygotowania oferty lub zakresu płatnej konsultacji. Zapraszam!

Pozdrawiam, Piotr

Jeśli możesz udostępnij ten wpis innym korzystając z poniższych opcji. Z góry za to dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *